KOMENDA  WOJEWÓDZKA Państwowej Straży Rybackiej we Wrocławiu Pl. Powstańców Warszawy 1 50-951 Wrocław

Feb 12, 2021 Posted by: admin2

Uwaga na kruchy lód

Zimowa aura przyciąga wielu wędkarzy na akweny. Pokryte lodem lub śniegiem jeziora czy stawy kuszą, by wejść i powędkować.
Od kilku dni trwa zimowa aura. W wielu miejscach spadł śnieg i pojawiły się przymrozki. Należy bardzo uważać, szczególnie jeśli wybieramy się w rejony jezior lub stawów. Nawet jeśli widzimy pokrywę lodu, to jest ona cienka. Nie wchodźmy na taflę, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Lód nie tworzy się też w tak szybkim tempie poprzez zalegająca na nim dużą ilość śniegu.

Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie!
Również możemy nie zauważyć wykonanych przerębli przez osoby morsujące na zbiorniku i w nie wpaść. W tym roku morsowanie stało się bardzo modne i dlatego trzeba uważać na zagrożenie płynące z tej formy rekreacji.
Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie spod lodowego połowu ryb, może zakończyć się tragicznie. Już w tym roku doszło do kilku tragicznych wypadków na terenie kraju. Wędkarze – nie ryzykujcie utraty życia lub zdrowia dla złowienia kilu rybek.